אירוויזיון 1991

אירוויזיון 91 כאן נולדתי

השיר "כאן נולדתי"נכתב ע"י עוזי חיטמן בשנת 90 כשיר ילדים נאיבי בקצב איתי, ממש בלדה.
צמד הזמרים משה ואורנה דץ קיבלו את השיר מעוזי ופנו לקובי אשרת שהפך להיות המומחה להפקות קדם האירוויזיון בבקשה להפיק את השיר מוסיקאלית בשבילם. אשרת לקח את השיר הלך עם מלותיו ונתן להפקה אופי מדברי מעט עם נופך מזרחי קל.הפתרון ליתר עוצמה בשירת הפזמון נבע מבקשתו של אשרת משני הזמרים לשיר אותו אוניסונו, הווה אומר באותה האוקטבה.מכיוון שאורנה היא מצו סופרן ומשה הוא טנור לירי הרי ששלוב קולותיהם באוניסונו נתן צבע מיוחד ויתר עוצמה לשיר.

הוא הוקלט ונשלח לשפוט הועדה. כמיטב המסורת לא התקבל השיר לתחרות של שנת 90 וכעבור שנה, נשלח שוב לתחרות של 91 וראה זה פלא הוא התקבל ואף ניצח בתחרות בהפרש גדול.

האירוויזיון התקיים בשנת 91 ברומא,באולפני"צינה ציטה" מרכז הקולנוע של איטליה. התפאורה הזכירה את ארמון הקיסר ברומי  העתיקה כמיטב דמיונם השופע של איטלקים,חוקי התחרות קובעים שעל כל עבודים התזמורתיים להגיע לידי התזמורת ומנצחה כשבוע לפני הגעת המשלחות על מנת לחסוך זמן כשהאומנים  מגיעים. כשנכנס קובי לאולם החזרות קמו כל הנגנים   ומחאו כפיים בהתלהבות עוד לפני שהתחילה החזרה.

המנצח הסביר לאשרת המשתומם ,שאצל התזמורת זכה העיבוד שלו במקום הראשון עוד לפני ששמעו את המנגינה. התחרות הייתה מודה ביותר,כשהנקודות מתחלקות בין שלושה שירים:השיר השבדי ,הצרפתי והישראלי.

ה"דוז-פואה" המפורסם היה כל פעם מנת חלקו של שיר אחר ובסופו של דבר ניצח השיר השבדי בבצוע הנפלא של קרולה אחריו הצרפתי והדצים סיימו במקום השלישי המכובד לכשעצמו.

uro-91