אירוויזיון 1992

אירוויזיון 92 זה רק ספורט דפנה דקל
אהוד מנור שלא החמיץ אף קדם אירוויזיון, פנה לקובי אשרת והציע לו לכתוב שיר שיבטא הכי טוב את מה שהם חושבים על התחרות ולמה כל שנה הם מנסים להשתתף בה.קובי הסכים ואהוד הגיע לאחר שבוע עם השיר "זה רק ספורט".
ומה השיר אומר בעצם? לא לוקחים את הענין יותר מידי ברצינות,העיקר לשחק את המשחק ,לגלות רוח ספורטיבית והרבה אופטימיות.זכית, נהדר אם לא ,זה רק ספורט. אשרת לקח את המנגינה לכוון מעט לטיני והזמרת שנבחרה לבצוע השיר היתה דפנה דקל היפהפיה שעד אז טרם השתתפה בקדם.
בהפקה המוסיקלית הדגיש קובי אשרת את כלי ההקשה ואת כלי הנשיפה ממתכת שביחד יצרו את המרקם הקצבי .השיר נשלח לועדה הבוחרת וראה איזה פלא,הוא התקבל בפעם הראשונה ואף זכה במקום הראשון בקדם.

uro92-1
כל-כך בקלות?לא אצל אשרת,כי מלחין השיר שהגיע במקום השני ירוסלב יעקובוביץ התלונן מרות אצל ועדת השפוט עלכך ששירה של דפנה דקל היה ארוך ב17- שניות משירו שבוצע ע"י ענת עצמון ובשל-כך הוא הגיע רק למקום השני.

לא עזרו כל הנסיונות להסביר לירוסלב שלא עודף הזמן קבע את נצחונו של "זה רק ספורט" אלא כנראה איכות השיר,הבצוע וההפקה המוסיקלית.במהרה נפגשו הצדדים בבית-המשפט כשהעיתונות חוגגת את ה"סקנדל"בשמחה ובששון.
אבל השופט היה פסקני מאד,ולאחר ששמע עדויות והתייעץ עם מומחים החליט לא לשנות את תוצאות התחרות והשיר יצא לייצג את ישראל בארוויזיון של 92 שנערך במלמה-שבדיה.
מלמה היא עיירה שבדית טפוסית בדרום שבדיה שקצב החיים בה איטי מאד.בתחרות עצמה הגיע "זה רק ספורט" למקום החמישי המכובד,למרות שבהמורים המוקדמים הוא דורג הרבה יותר גבוה.

ספורים מאחורי הקלעים

בהגיע המשלחת לשדה-התעופה בדרכה לשבדיה-נתבקש קובי ע"י איש חב"ד שהיה במקום להניח תפילין כמצווה להצלחת דרכו.אשרת הסכים ברצון ,ולפני לכתו נתן לו החב"דניק שטר של דולר אחד ובקשו לתת אותו לאחד מעניי העיר אליה הוא נוסע ובכך ישלים את המצווה.
אלא שבמלמה לדאבונו של אשרת לא נמצא ולו אפילו עני אחד לרפואה, כל אזרחי מלמה היו מבוססים. בצר לו פנה קובי למלווה הבלגית של המשלחת והיא הצליחה אחרי מאמצים מרובים למצוא איזו עוזרת פולניה שיחסית לתושבים נחשבה לענייה.
הדולר ניתן לה וכך נגולה אבן כבדה מלבו של אשרת, שמא לא יצליח לקיים את המצווה.
יכול להיות שבגלל זה הניע השיר רק למקום החמישי.

uro92-2

uro92-3