המופע

איך נולד השיר הישראלי המושמע ביותר בעולם, איך יוצרים ג'ינגל שימכור 140 מיליון ביצים, ואיך מלחינים ברצינות מילים כמו "ראש כרוב"?

40 שנה לאחר שירד מהבמה כצלע בשלישיית חובבי ציון, קובי אשרת חוזר אליה במופע חדש, שבו יסופרו לראשונה סיפורים נבחרים, מאחורי הקלעים של הידועות ביצרותיו, בליווי מוזיקלי.

מאחורי השיר 'הללויה', למשל, זוכה האירוויזיון לשנת 1979 בביצועה של גלי עטרי ולהקת חלב ודבש, עומד סיפור שזכור לאשרת ולפזמונאית שמרית אור, כשיתוף פעולה בטלפתיה. בסופו של הסיפור (שמובא במלואו במופע), נולד השיר שהפך לשיר הישראלי המושמע ביותר בעולם. אשרת נוהג לומר שבתקופת כהונתו כקונסול התרבות של ישראל בלוס אנג'לס, בתחילת שנות האלפיים, השיר "הללויה" שירת אותו טוב יותר מתעודת הדיפלומט.

המופע יעסוק גם בארבעת האירוויזיונים הנוספים שבהם השתתף אשרת, ויביא גם את סיפוריהן של יצירות ידועות רבות אחרות, ובהן  "ולנטינו" "העולם כולו נגדנו"   "דרך ארוכה"  "בת ששים"  ויצירות נוספות, שרובן מזוהות עם מבצעיהן – הזמרים, ואינן מוכרות לקהל מזווית היוצר. במופע, יוכל הקהל לחוות את חוויית היצירה, ללמוד על הנסיבות שבהן נולדו המוכרים והאהובים שבשירים העבריים, להשתתף בדיאלוג ולשאול שאלות, וגם לשיר.

פרק מיוחד במופע, יעסוק בפרסומות ובג'ינגלים ידועים, שחלקם נוצרו עבור מוצרים נוסטלגיים שאינם עוד, ואחרים משקפים אווירה ואירועים זכורים מהעשורים הקודמים. בין היתר, יזכיר אשרת לבאי המופע, את משבר מלאי הביצים שפרץ בתחילת/סוף שנות ה-___, כאשר נפוצה לראשונה השמועה שאכילת ביצים גורמת לעלייה מסוכנת ברמת הכולסטרול, והורידה בבת אחת את צריכת הביצים. "תנובה" שביקשה להיפטר ממלאי עצום של 140 מיליון ביצים, נעזרה באשרת כדי ליצור ג'ינגל פרסומי קליט שיחזיר לביצים את כבודן. בסופו של הסיפור הביצים נמכרו, ואשרת נתבע על ידי שלישיית הגשש החיוור, לאחר שרשרת אירועים שתסופר, כמובן, במופע.

 

עוד יופתע הקהל לגלות, מי התגלו כקהל העיקרי והנלהב ביותר לדי.וי.די עם שירי הילדים של אשרת שהופק לפני שנים אחדות, איך ומדוע שירים כמו "ראש כרוב", "ידידי טין- טן" ילד פלא אמת או חובה התחרו עם שירי המבוגרים על אותם הלחנים, כיצד נכתבו שירי מלחמות כמו ' תחתונים וגופיות  גשם בעתו, ומהם הדברים החשובים ביותר שלמד אשרת מחברו, ולעתים קרובות שותפו המקצועי, הפזמונאי אהוד מנור ז"ל.

לאחר 40 שנים של כתיבה, עיבוד והפקת זמרים מאחורי הקלעים, שהניבו יותר מ-1000 יצירות, החליט אשרת לספק נקודת מבט ייחודית של יוצר על יצירותיו, ולהאיר זוויות מפתיעות בתהליך התהוותם של נכסי תרבות והווי ישראליים. בין היתר, המופע הוא ניסיון להטמיע את ההבנה שמאחורי השירים האהובים, מלבד מבצעים מוכשרים, ישנם גם כותבים, סיפורים משעשעים ועצובים, נסיבות מפתיעות, התחבטויות, אווירה וגורל. השילוב בין הפקה מוזיקלית באיכות מוקפדת, לשיח עם הקהל, ולחשיפת הסיפורים שמאחורי השירים בפתיחות ובגילוי לב, מתלכד לחוויה מוזיקלית אינטראקטיבית אחרת.